Káva v SQP

Dovedete si představit den bez voňavé kávy? ☕️

 
Nejen sportem je člověk živ

U nás si můžete vychutnat i lahodnou kávu 

Sepsali jsme několik informací o kávě, které by vás mohli zajímat ...

 

Proč byste měli pít kávu každý den?

Káva obsahuje prospěšné látky s antioxidační aktivitou, které přispívají k ochraně například před rakovinou. Zatímco ovoce a zelenina mají také spoustu antioxidantů, lidské tělo, zdá se, je umí nejlépe absorobovat z kávy. Bylo zjištěno, že pravidelné pití kávy dokáže preventivně působit proti vzniku některých civilizačních chorob jako je cukrovka druhého typu. 
Káva obsahuje alkaloid kofein, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, je ale potřeba s ním zacházet opatrně, aby se nestal drogou. Nicméně Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvedl, že denní příjem nepřesahující 400 mg (u těhotných žen do 200 mg) není pro člověka nijak nebezpečný. Výzkumy dále prokázaly, že mezi pozitivní účinky kofeinu patří lepší pozornost a zvýšení koncentrace. (Proto mohou někteří mít potíže s usínáním, pokud si dají kávu později večer.) 
Podle nejnovějších výzkumů je také prokázáno, že káva blahodárně působí proti depresi. Takže do sebe nemusíte ládovat čokoládu s vysokou kalorickou hodnotou, pro lepší náladu stačí dopřát si šálek kávy. 

 

Dehydratuje káva organismus?

Spíše ne. Podle dosavadních studií pití kávy v rozumné míře (3–5 šálků denně) přispívá k celkovému příjmu tekutin. Nebylo ani potvrzeno, že by bylo škodlivé pít kávu při sportu. V malém množství kofein naopak zvyšuje výdrž. 

 

Škodí našemu zdraví káva s mlékem?

Jak se to vezme. Zde není třeba vědeckých studií, ale rozumné úvahy. Pokud někomu vadí výrazná chuť samotné kávy, je v pořádku ji trochou mléka či smetany zjemnit. Problém nastává s přílišnou konzumací „mléčných kávových nápojů“. Dále pro chuť přidáme pár lžiček cukru a výsledkem je v podstatě kávovo-mléčný dezert plný kalorií. V tomto případě tedy platí staré rčení „všeho s mírou“. Káva s mlékem vám zdraví rozhodně nezničí, ale s jejím množstvím zacházejte opatrně.

  

Pozor na špatné návyky!

Pití kávy místo plnohodnotné stravy! Velká káva s dvojitou dávkou smetany a dvěma kostkami cukru obsahuje 300 nutričně prázdných kilojoulů. Vynásobte toto množství třemi a máte tolik energie, která odpovídá výživné misce cereálií. Mnoho lidí, kteří prohlašují, že "jsou živi díky kávě", by klidně mohli pít mnohem méně kávy, pokud by se nasytili při snídani a obědě. Potraviny jsou lepší zdroj energie než kofein.

Pití kávy pro udržení bdělosti! Lepší nápad je dostatečný spánek.

Více než samotný kofein tedy uškodí vašemu zdraví výše zmíněné špatné návyky.

 

Jsou tedy vaše návyky kávy vhodné?

U zdravého člověka je nepravděpodobné, že by mu mohlo mírné množství kávy ublížit.
Pokud vás trápí pocit viny při ranním šálku kávy, zbavte se obav a bez starostí si ji vychutnejte.

 

 

Darujte DÁRKOVÝ POUKAZ

 
Vyplněním údajů a odesláním žádosti, projevuji souhlas s podmínkami užití údajů pro účely kontaktování. Více o zpracování vašich osobních údajů se můžete dozvědět ZDE
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Kavárna a bistro v SQP

Potřebujete si po tréninku odpočinout nebo jdete jen tak kolem?

Máme pro vás širokou nabídku nápojů, koktejlů, rychlého občerstvení i doplňkových a sportovních produktů. Můžete příjemně posedět uvnitř areálu, nebo v letní sezoně na zahrádce, v jejíž blízkosti se nachází i dětské hřiště.

Občestvení pro Vás rádi připravíme i do našeho nového wellness.

Pochutnejte si u nás!

Souhlasím se vším